Wydarzenia na UW








Katedra Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego, Samorząd Studentów UW i Koło Rasa Mandala
 zapraszają serdecznie na kolejny pokaz filmowy z cyklu

NA OBCZYŹNIE 
DIASPORA POŁUDNIOWOAZJATYCKA W KINIE


"Anita and me"
reż.Metin Hüseyin

W ramach cyklu prezentujemy filmy przedstawiające losy emigrantów z Indii, Pakistanu i Bangladeszu. 
Pokaz odbędzie się w czwartek, 16.02.2012. o godzinie 18. w Sali Konferencyjnej w budynku Samorządu Studentów,
na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu
(wejście od tzw. Małego Dziedzińca, mapka kampusu dostępna tu: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.htm
 
, budynek samorządu został oznaczony nr 25)


Zapraszamy serdecznie!








Kolejnym filmem będzie "Subramanijapuram".
Film poprzedzi prelekcja: "Zapach ziemi - Tamilnadu na ekranie".
Pokaz odbędzie się we wtorek, 21.02.2012 o 18.30, w Klubojadalni Eufemia  - Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego).
Wstęp wolny.

Zapraszamy!









Zaproszenie na pokaz z cyklu "Filmy z południa Indii"

Koło Rasa Mandala i Samorząd Studentów UW
zapraszają serdecznie na drugi pokaz z cyklu
FILMY Z POŁUDNIA INDII.

Kolejnym filmem będzie "Arundhati".

Drugi pokaz cyklu "Filmy z południa Indii" ma na celu przybliżenie specyficznie indyjskiego, często omijanego z pogardą typu filmów; określanej nieraz mianem "godess cinema" specyficznej mieszanki fantastyki i kina dewocyjnego. "Arundhati" to jeden z najnowszych przedstawicieli tego nurtu, a zarazem jeden z największych hitów kasowych południa Indii ostatnich lat, stanowiący fascynująca mozaikę motywów klasycznych, ludowych wierzeń i oryginalnych pomysłów autora, czy inspiracji zewnętrznych (zwłaszcza kinem chińskim).

Film poprzedzą dwie prelekcje (łącznie około 60 min.) w następującej kolejności:

"Fantastyka, kino mitologiczne i inne" wygłoszona zostanie przez amatorkę kina południowoindyjskiego i pomysłodawczynię cyklu, Marię Jawłowską. Prelekcja poruszy problem podziału gatunkowego kin indyjskich, zaś jej głównym celem będzie próba zidentyfikowania różnych nurtów w korpusie filmów, które według zachodniej nomenklatury wypada nazwać fantastyką.

"Południowoindyjska bogini", wystąpienie pani mgr Karoliny Łaszewskiej, doktorantki UW specjalizującej się w kulturze i kulcie Mariamman, dotyczyć będzie, jak sam tytuł wskazuje postaci bogini z Południa Indii, ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które pojawiają się w filmie.

Pokaz odbędzie się we wtorek, 17.01.2012 o 18ej, w Klubojadalni Eufemia - Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego).
Film trwa dwie godziny.
Wstęp wolny.

Zapraszamy!



Zaproszenie na pokaz filmu "Bhaji on the beach"

Katedra Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego, Samorząd Studentów UW i Koło Rasa Mandala
zapraszają serdecznie na kolejny pokaz filmowy z cyklu

NA OBCZYŹNIE
DIASPORA POŁUDNIOWOAZJATYCKA W KINIE

W ramach cyklu prezentujemy filmy przedstawiające losy emigrantów z Indii, Pakistanu i Bangladeszu.

Trzecim filmem będzie "Bhaji on the Beach",
(reż. Gurinder Chandha).

Pokaz odbędzie się w czwartek,12.01.2012. o godzinie 18. w Sali Konferencyjnej w budynku Samorządu Studentów,
na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu

(wejście od tzw. Małego Dziedzińca, mapka kampusu dostępna tu: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.htm, budynek samorządu został oznaczony nr 25)


Zapraszamy serdecznie!


Drodzy Państwo,

w imieniu stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej pragnę zaprosić Państwa do udziału w obchodach
30. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego organizowanych przez stowarzyszenie.
Program dwudniowych obchodów, przewidzianych na 13 i 14 grudnia dostępny jest na stronie stowarzyszenia pod adresem:

http://studencidlarp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116%3Aprogram-obchodow-30-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego-krakow-13-14-grudnia-2011-r&catid=46%3Aslajdy&Itemid=46

Punktem kulminacyjnym obchodów jest rekonstrukcja manifestacji Solidarności, która zostanie rozbita przez oddziały ZOMO i LWP. Rekonstrukcja rozpoczyna
się o godzinie 14.45 na Rynku Głównym w Krakowie 13 grudnia 2011.
Katedra Azji Południowej i Koło Naukowe Studentów Indologii Rasa Mandala
mają przyjemność zaprosić na spotkanie
 z p. KRZYSZTOFEM RENIKIEM
- dziennikarzem, korespondentem Polskiego Radia w Indiach, autorem reportaży i książek
 ("Kathakali. Sztuka indyjskiego teatru", "Śladem Bharaty").

Nasz Gość opowie o doświadczeniach w swojej pracy korespondenta i przybliży najciekawsze wydarzenia w regionie, których był świadkiem.

Zapraszamy serdecznie w czwartek, 15. grudnia o godzinie 15ej.
Miejsce spotkania: Sala imienia Schayera (
Katedra Azji Południowej, pierwsze piętro budynku Wydziału Orientalistyki, kampus główny UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 )

Katedra Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego, Samorząd Studentów UW i Koło Rasa Mandala
 zapraszają serdecznie na kolejny pokaz filmowy z cyklu

NA OBCZYŹNIE
DIASPORA POŁUDNIOWOAZJATYCKA W KINIE


W ramach cyklu prezentujemy filmy przedstawiające losy emigrantów z Indii, Pakistanu i Bangladeszu.

Drugim filmem będzie "East is East" w reżyserii Damiena O'Donella.




Pokaz odbędzie się w czwartek,15.12.2011. o godzinie 18. w Sali Konferencyjnej w budynku Samorządu Studentów,
na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu
(wejście od tzw. Małego Dziedzińca, mapka kampusu dostępna tu: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.htm
, budynek samorządu został oznaczony nr 25)

Zapraszamy serdecznie!

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego przygotował wyjątkowe wydarzenie we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, a także Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, Narodowym Bankiem Polskim oraz Katedrą Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie, zatytułowane "Kowalski i Nowak na tropie, czyli jak bronić się przed fałszerstwami" odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia, o godzinie 18.00 w Auli Budynku Starej Biblioteki UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Wykład wygłoszą Pan prof. Piotr Girdwoyń (Uniwersytet Warszawski) i Pan Tomasz Goliński (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych). 

Po wykładzie zapraszamy do holu Starej Biblioteki, gdzie znajdować się będą stoiska Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Katedry Kryminalistyki WPiA UW, Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie będzie można m.in. 
- poznać tajniki sprawdzania autentyczności podpisów i dokumentów;
- dokonać sprawdzenia swoich dokumentów tożsamości i pieniędzy;
- dowiedzieć się, jak przeciwdziałać kradzieży tożsamości. 

Zapraszamy Państwa serdecznie z rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi. Prosimy o wcześniejsze przybycie, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
„Wykłady Kapuścińskiego”








Uniwersytet Warszawski, Komisja Europejska
oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zapraszają na

wykład Następcy Tronu Księcia Norwegii Haakona
nt. wyzwań dla rozwoju „Rozwój i godność ludzka”

8 grudnia 2011 r., godz. 10:00
Uniwersytet Warszawski, Sala Senatu, Pałac Kazimierzowski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Wykład jest częścią inicjatywy „Wykładów Kapuścińskiego”, przedsięwzięcia Komisji Europejskiej i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). W ramach „Wykładów” zorganizowano do tej pory 32 wydarzenia na uniwersytetach Unii Europejskiej promujące wiedzę o rozwoju i pomocy rozwojowej.
Potwierdzenie uczestnictwa w wykładzie: potwierdzenia@uw.edu.pl do 5 grudnia 2011 r. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie angielsko-polskie. Bezpośrednio po wykładzie zapraszamy dziennikarzy do Sali Złotej na briefing z udziałem Księcia Haakona.
Książę Haakon został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNDP w 2003 roku. Jest zaangażowany w upowszechnianie wiedzy nt. pomocy rozwojowej oraz poprawę skuteczności tej pomocy. W ramach wykonywania swojej funkcji Ambasadora wizytował projekty rozwojowe m. in. w Mongolii, Sierra Leone, Gwatemali i w Nepalu. Podczas wykładu w Warszawie Książę Haakon podejmie pytanie w jaki sposób każdy może włączyć się w ochronę godności ludzkiej i walkę z biedą na świecie. Na podstawie swoich wizyt w krajach rozwijających się przedstawi wnioski nt. niezbędnych działań dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju – zobowiązania wszystkich państw członkowski ONZ do znaczącej poprawy jakości życia w krajach rozwijających się. Wykład Księcia Haakona zapowiada Europejskie Dni Rozwoju, które odbędą się w Warszawie w dniach 15-16 grudnia 2011 r. z hasłem przewodnim „Rozwój i Demokracja”.
„Wykłady Kapuścińskiego”
Eksperci z dziedziny polityki rozwojowej przybliżają tę tematykę studentom i szerszej publiczności na najbardziej prestiżowych uniwersytetach państw członkowskich UE. Do tej pory, od 2009 r., w „Wykładach Kapuścińskiego” wzięli udział m.in. Jerzy Buzek, Paul Collier, Francois Bourguignon, Dirk Messner, Simon Maxwell, Carol Lancaster, Eveline Herfkens, Kemal Dervis, Andris Piebalgs, Kristalina Georgieva.
Międzynarodowa konferencja "Prawa człowieka - współczesny stan dyskusji"

Ponad trzydziestu panelistów, osiem sesji naukowych i trzy dni burzliwej debaty – Helsińska Fundacja Praw Człowieka w imieniu własnym oraz wszystkich partnerów, zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji „Prawa człowieka – współczesny stan dyskusji”, która towarzyszyć będzie 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Czy istnieje skuteczna polityka walki z wykluczeniem? Jakie są wyzwania dla praw człowieka w przyszłości? Na czym polegała ewolucja rozumienia praw człowieka od 1948r. do dziś?

Nad tymi pytaniami zastanawiać się będą zaproszeni goście w tym m.in.: prof. Andrzej Rzepliński, prof. Michael Freeman, prof. Roman Wieruszewski, prof. Renata Uitz, prof. David Jones, prof. Robert Badinter, prof. Klaus Bachman, prof. Paweł Łuków, prof. Wiktor Osiatyński, prof. Zdzisław Kędzia, prof. Zehra Kabasakal Arat, prof. Magdalena Środa, Hanna Kulhankova oraz Bert Lockwood.
Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2011, w sali 200 na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 24, Warszawa).

Pierwszego dnia konferencji o godz. 17.30 odbędzie się również kolejny z cyklu wykładów pamięci Marka Nowickiego (sala im. Brudzińskiego, Pałac Kazimierzowski, Krakowskie Przedmieście 24/26, Warszawa). Tegoroczny wykład „W stronę powszechnego zniesienia kary śmierci” wygłosi prof. Robert Badinter. Więcej informacji o wykładzie dostępnych jest tutaj http://www.hfhr.pl/?p=2440

Trzeciego dnia konferencji zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Wiktorem Osiatyńskim wokół jego książki „Prawa człowieka i ich granice”.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW.

Partnerem projektu jest m.in. Zakład Praw Człowieka WPiA UW.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest: http://www.hfhr.pl/miedzynarodowa-konferencja-prawa-czlowieka-wspolczesny-stan-dyskusji/
oraz na Facebooku http://www.facebook.com/event.php?eid=201472313265825

Zasady uczestnictwa

Ponieważ liczba miejsc na konferencji jest ograniczona, osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w konferencji drogą mailową na adres konferencja2011@watchdocs.pl lub konferencja2011@prawaczlowieka.pl.

UWAGA! Doktoranci oraz studenci mogą uzyskać certyfikat uczestnictwa. Osoby zainteresowane otrzymaniem certyfikatu prosimy o dołączenie do zgłoszenia udziału w konferencji CV oraz afiliację.

Rejestracja na konferencję będzie możliwa pod adresem:
http://www2.wpia.uw.edu.pl/text10564,Miedzynarodowa_konferencja__Prawa_czlowieka_-_wspolczesny_stan_dyskusji__%288-10_1.html
Koło Naukowe Prawa Europejskiego WPiA
wznawia swoją działalność i serdecznie zaprasza wszystkich na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Koła,
które odbędzie się 7 grudnia (środa) w sali 1.3 (Lipowa 4, Collegium Iuridicum II) o godzinie 20.00
Będziemy mieli zaszczyt gościć
prof. dr hab. Jana Barcza
wybitnego specjalistę w dziedzinie prawa międzynarodowego i unijnego, dyplomatę, byłego ambasadora RP w Wiedniu, Kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE w WSPiZ im. L. Koźmińskiego w Warszawie, redaktora naukowego podręcznika "System prawa Unii Europejskiej"

Temat spotkania  poświęcony będzie kryzysowi w Unii Europejskiej:
"Między spójnością a fragmentacją: Unia Europejska w kryzysie"
Festiwal Varsavida zaprasza na spotkanie Multi-kulti Warszawiacy.
5 grudnia 2011 o godzinie 18:00
Retrospekcja Cafe- bar, ul: Bednarska 28/30 Warszawa

W programie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem specjalistów ds. wielokulturowości w Polsce, oraz obcokrajowców, którzy pracują, studiują w Warszawie.
Koło Rasa Mandala i Samorząd Studentów UW
 zapraszają serdecznie na inaugurację cyklu filmowego

FILMY Z POŁUDNIA INDII


Pierwszym filmem będzie "Puszpaka Wimana"
Wprowadzenie do filmu wygłosi pomysłodawczyni cyklu,
Maria Jawłowska



Pierwszy pokaz cyklu "Filmy z południa Indii" prezentuje kino eksperymentalne. "Puszpaka Wimana" to bez wątpienia jeden z ciekawszych jego przedstawicieli. Miejsce w historii kina indyjskiego zapewnił sobie prostym, a przy tym oryginalnym w swoich czasach zabiegiem - całkowitym brakiem dialogów. Zrezygnowanie z komunikacji słownej nie przeszkodziło jednak w opowiedzeniu historii niepozbawionej zaskakujących zwrotów akcji i pełnej specyficznego czarnego humoru.

Film poprzedzi wprowadzająca prelekcja "Filmowa mapa Indii" dotycząca popularnych nieporozumień związanych z kinem indyjskim, tego, ile naprawdę powstaje w Indiach filmów i kto je właściwie robi, co to są kina południowoindyjskie, a także gdzie na tytułowej mapie umieścić należy prezentowany film.

Pokaz odbędzie się w czwartek,8.12.2011. o godzinie 18. w Sali Konferencyjnej w budynku Samorządu Studentów,
na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu
(wejście od tzw. Małego Dziedzińca, mapka kampusu dostępna tu: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.htm, budynek samorządu został ozn. nr 25)


Zapraszamy!


Projekt: odbudowa wiary – rekolekcje adwentowe

  
Koło Naukowe Utriusque Iuris zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych “Projekt: odbudowa wiary”, które poprowadzi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
Rekolekcje odbędą się w Laskach niedaleko Warszawy w terminie 2-4 grudnia 2011. Koszt wyjazdu to 70 zł (nie obejmuje dojazdu oraz opłaty za pościel, istnieje jednak możliwość noclegu we własnym śpiworze). Zapisy i wpłaty przyjmuje nasz Kwestor Monika Świrta (monika.mon@o2.pl).
Serdecznie zapraszamy!



4 grudnia 2011 r., godz. 19.00
Auditorium Maximum UW
Krakowskie Przedmieście 26/28


Inauguracja cyklu
„200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685—1750)
Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51
Ein feste Burg ist unser Gott BWV 80

Wykonawcy:
Olga Pasiecznik — sopran
Wanda Franek — alt
Aleksander Kunach — tenor
Artur Janda — bas
Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW
orkiestra barokowa pod kierunkiem Lilianny Stawarz
Andrzej Borzym — dyrygent
Wstęp wolny
15—22 grudnia 2011 r.
Katania i Palermo (Włochy)


koncert w Coro di Notte dei Benedettini
organizator: Universita degli studi di Catania

VIII festiwal Cori in Amicizia
organizator: Coro dell'Universita e dell'Ersu di Palermo










Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert inaugurujący cykl BACH 200 UW — 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 roku warszawska Alma Mater świętować będzie 200. rocznicę powstania. Od 2007 roku trwa jubileuszowa Dekada UW, podczas której odbywające się na Uniwersytecie Warszawskim konferencje, wykłady, wystawy, koncerty, wydarzenia i publikacje podkreślają miejsce i rolę Uniwersytetu w warszawskim środowisku intelektualnym. Kolejne lata poświęcone są fundamentalnym dziedzinom współczesnej cywilizacji — Kultura, Prawo, Informatyka — lub ważnym dla nauki i kultury postaciom, jak Fryderyk Chopin, Karol Darwin czy Maria Skłodowska-Curie.
Interdyscyplinarny charakter Uczelni i jej jubileuszu wymaga szczególnej muzycznej oprawy. Takim właśnie dziełem jest zachowany zbiór 200 kantat Jana Sebastiana Bacha, skomponowanych dla kościoła św. Tomasza w Lipsku. 4 grudnia 2011 roku zainaugurowany więc zostanie cykl 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Koncerty cyklu — kameralne i dla większej publiczności — rozłożone będą na kilka lat. Uniwersytetowi przyświeca przy tym myśl, by dzieła lipskiego kantora zabrzmiały w wykonaniu różnorodnych zespołów i solistów — zarówno tych, którzy do interpretacji muzyki barokowej podchodzą z całym znawstwem stylu i epoki, ale także i takich, dla których — być może — zaproszenie do zaśpiewania Bacha będzie spełnieniem skrywanego marzenia.







Serdecznie zapraszamy na spektakl pt.: "Licz do stu"
z polskich piosenek z lat 60. i 70.:

26.11.2011 (sobota) - Piwnica pod Harendą, godz. 16.00
27.11.2011 (niedziela) - Piwnica pod Harendą, godz. 16.00
ul. Karasia róg Oboźnej, pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Teatrem Polskim
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnicę Śródmieście.


 

 

 

 

PREMIERA

27 i 28 listopada o 18.00 - Znów zakwitną białe bzy
spektakl muzyczny wg twórczości Mariana Hemara i Władysława Szpilmana
Teatr Hybrydy, ul. Złota 7/9
wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)








Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Koncert Urodzinowy UW 2011. 1 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie Uniwersytet świętować będzie dwie zbiegające się rocznice: 195-lecie powołania Uniwersytetu Warszawskiego i 90-lecie powstania Chóru Akademickiego UW. Gościom Uczelni i Chóru, publiczności warszawskiej i akademickiej zaprezentowana zostanie Missa Cellensis Józefa Haydna, jedna z najbardziej znanych i zarazem najpogodniejszych mszy tego kompozytora. Obok Chóru Akademickiego UW wystąpią Anna Karasińska (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Karol Kozłowski (tenor), Patryk Rymanowski (bas) oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej — wszyscy zaś pod dyrekcją Iriny Bogdanovich.
Koncert Urodzinowy UW 2011 odbędzie się 1 grudnia 2011 r. (czwartek) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie (wejście od ul. Sienkiewicza). Organizatorami koncertu są Biuro Promocji UW i Chór Akademicki UW przy współudziale Filharmonii Narodowej, zaś patronem medialnym Jubileuszu Chóru — Program 2 Polskiego Radia.








Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Towarzystwo Polsko-Brazylijskie zapraszają na wystawę "Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje".
Ekspozycja została przygotowana z okazji 90. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Brazylią (27 maja 2010 r.). Jest to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć zdjęcia, kopie dokumentów oraz materiały informacyjne, przedstawiające ważne wydarzenia z różnych obszarów relacji między Polską a Brazylią na przestrzeni 90 lat. Wiele zdjęć i dokumentów nigdy wcześniej nie udostępniano szerszej publiczności. Sporo materiałów może wzbudzić niemałe zdziwienie, np. te, obrazujące sympatie brazylijskich kół intelektualnych w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku dla walki Polaków o niepodległość.
Zgromadzone materiały pokazują bardzo bliskie i bogate relacje między państwami zarówno w sferze stosunków politycznych, gospodarczych, jak również współpracy kulturalnej i naukowej. Są zdjęcia z pierwszej w historii stosunków między obu krajami wizyty prezydenta RP Lecha Wałęsy w Brazylii w lutym 1995 r. oraz pierwszej w historii wizyty prezydenta Brazylii Fernanda Henrique Cardosa w Polsce w lutym 2002 r.



Materiały dotyczące emigrowania Polaków do Brazylii pokazują, że związki między obu narodami mają znacznie dłuższą tradycję niż 90 lat, bowiem w 2009 r. obchodzona była 140. rocznica emigracji Polaków do Brazylii, a pierwsze wzmianki o pobycie Polaków w tym kraju sięgają pierwszej połowy XVII wieku.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności ze względu na swą bogatą treść informacyjną oraz wysoką oprawę graficzną i techniczne wykonanie. Była prezentowana m.in. w Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie oraz w Oddziale Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu. Wiosną 2012 roku prawdopodobnie będzie prezentowana w gmachu sejmu.
Uroczyste otwarcie wystawy: 21 listopada, godz. 13.00, Galeria UW w Pałacu Kazimierzowskim. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada.




Komisja Kultury Samorządu Studentów WPiA UW oraz Filmoteka Narodowa
zapraszają na projekcję filmów kina niemego: „Dla Ciebie, Polsko” oraz
„Cudu nad Wisłą”, która rozpocznie się 1 grudnia w sali A.3 Collegium
Iuridicum II o godzinie 18:30.
Dla wielu z nas będzie to zapewne jedyna i niepowtarzalna okazja do
zapoznania się z takim rodzajem filmów, więc również dlatego warto. WSTĘP: oczywiście wolny, prosimy jedynie o niespóźnianie się.
Serdecznie zapraszamy!
http://www.facebook.com/event.php?eid=247076492014456
KINO POLSKIE OKRESU WIELKIEGO NIEMOWY
‎1 grudnia at 18:30







Szkolenie "Internetowy Public Relations" (e-PR).
Zapraszamy na szkolenie z e-PR, które poprowadzi Maurycy Seweryn z WGD PR http://www.wgd-pr.pl/trenerzy

Jeżeli otrzymamy Twoje zgłoszenie (mail: szkolenia.was@gmail.com) będziesz miał pierwszeństwo uczestnictwa w tym szkoleniu.
Przed wejściem będzie sprawdzana lista uczestników szkolenia.

Jeżeli ktoś zapisał się na szkolenie i nie będzie mógł na nim być, to prosimy o informację najpóźniej do poniedziałku 21.11 do godz. 12.00. W przypadku, gdy dana osoba zapisała się na szkolenie i nie zjawi się na nim bez poinformowania nas o tym do wyznaczonego powyżej terminu, to nie będzie mogła brać udziału w pięciu następnych szkoleniach.
22 listopada · 18:00 - 19:30







Koło Naukowe Wydziału Prawa i Administracji UW zaprasza na spotkanie informacyjne na temat akcji „Tak dla Kobiet”.

Dlaczego inicjatorki „Tak dla Kobiet” chcą zmiany prawa aborcyjnego w Polsce?

Jakie rozwiązania prawne zawiera proponowany przez Komitet Obywatelski „Tak dla Kobiet” projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz innych prawach reprodukcyjnych?

Czy ograniczony dostęp do aborcji w Polsce to kwestia sumienia, czy może kwestia polityczna i ideologiczna?

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o akcji „Tak dla Kobiet”, lub chcesz podyskutować na temat praw reprodukcyjnych w Polsce – przyjdź na Wydział Prawa UW – 23 LISTOPADA, ul. LIPOWA 4, SALA 2.8, GODZ. 20.00

W spotkaniu udział wezmą:

r.pr. Karolina Kędziora, Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Prawa
Antydyskryminacyjnego, przedstawicielka Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla Kobiet”
dr Elżbieta Korolczuk – socjolożka, aktywistka, członkini nieformalnej organizacji feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca





Zapraszamy do współtworzenia Koła Naukowego Filozofii Literatury
Chcesz wiedzieć, w jaki sposób filozofia może korzystać z literatury?
Zachęcamy do zapoznania się z antologią „Filozofia i literatura” pod redakcją Anny Głąb
Wydawnictwo „Semper”, Warszawa 2011.
Jesteś zainteresowany?
Napisz:
bisajd@gmail.com
Dowiesz się więcej!




Kino ID - "Będzie głośno"
Zarząd Samorządu Studentów Instytutu Dziennikarstwa UW ma przyjemność zaprosić na pierwszy w tym roku pokaz filmu z cyklu Kino ID.
Tym razem, na afiszu pojawi się głośny dokument pt. "Będzie głośno" w reżyserii Davisa Guggenheima. To historia opisująca losy trzech skrajnie różnych gitarzystów: Jimmy'ego Page'a, The Edge'a i Jacka White'a.
Dla publiczności przygotowaliśmy niespodziankę w postaci darmowego popcornu! :) Wejście na seans Bezpłatne!
 22 listopada · 18:30 - 21:30
 Budynek CIUW (obok Auditorium Maximum) - sala 306.







Film o rewolucji węgierskiej 56. Dyskusja: Górny, Engelmayer
NZS UW zaprasza na projekcje filmu Roberta Kaczmarka "Z wyciągniętymi rękami" poświęconemu wydarzeniom rewolucji węgierskiej 56 roku.

Po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem:
Grzegorza Górnego (Fronda)
Akos'a Engelmayer'a (były ambasador Węgier w Polsce)
Aula Starego BUWu, Kampus Centralny UW
Krakowskie Przedmieście 26/28
Warsaw, Poland
29 listopada · 20:00 - 22:30



Zakład Literatury XX Wieku Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

zaprasza do udziału w konferencji

Dałeś mi Panie zbroję... Piosenka prawdziwa w życiu kulturalnym i społecznym PRL

Warszawa, 15 - 16 grudnia 2011 r.

W roku 2011 przypada 30. rocznica I Przeglądu Piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki", który odbył się w dniach 20 - 22 sierpnia 1981 r. w Stoczni Gdańskiej. Trzydzieści lat mija również od wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
Sierpień 1980 r. przyniósł Polakom nadzieję. Z jego ducha wyrosło rok później święto niezależnej piosenki - odpowiedź na oficjalne festiwale, organizowane dzięki poparciu władzy, która wykorzystywała je jako jeszcze jedno narzędzie propagandy. Kilka miesięcy później miejsce nadziei i entuzjazmu zajęły niepewność i zwątpienie. Czołgi na ulicach miast, aresztowania i rewizje, internowania i godzina milicyjna - wszystko to miało przekonać Polaków, że ich sierpniowy sen o wolności był tylko mrzonką.
Wyrazicielem uczuć społeczeństwa stał się w tamtych dniach poeta z gitarą. Jego bezkompromisowa postawa, niepokorne przesłanie i surowa forma, w jaką je ubierał, nierozerwalnie zrosły się z epoką. Piosenka prawdziwa, wyrażająca bunt przeciwko zakłamanemu światu antywartości, stała się zjawiskiem znacznie wykraczającym poza ramy obiegu dóbr kultury. Mimo to, zapewne ze względu na swój ulotny charakter, obecnie rzadko stanowi przedmiot zainteresowania literaturoznawców - czego odbiciem jest niewielka liczba poświęconych jej publikacji naukowych. Przekonani, że piosenka prawdziwa zasługuje na pogłębioną refleksję naukową, serdecznie zapraszamy Państwa na poświęconą jej konferencję.
Proponowany zakres zagadnień:
  1. Piosenka prawdziwa jako kategoria aksjologiczna i artystyczna.
  2. Piosenka prawdziwa wobec obiegów kultury: sposoby rozpowszechniania, budowanie porozumienia z odbiorcą.
  3. Społeczne konteksty odbioru.
  4. Piosenka prawdziwa jako pogranicze sztuk: literackie i pozaliterackie środki wyrazu.
  5. W służbie niejednej muzy, czyli piosenka prawdziwa a inne rodzaje wypowiedzi artystycznej (film, teatr).
  6. Odmiany gatunkowe:
    1. Piosenka autorska
      • Śpiewający autorzy wobec polskiej tradycji literackiej - analogie, inspiracje, nawiązania.
      • Spektrum postaw wobec opresyjnej rzeczywistości w twórczości śpiewających poetów.
      • Piosenka autorska a poezja okolicznościowa.
      • Piosenka autorska w kabaretach.
    2. Poezja śpiewana
      • Wybory lekturowe.
      • „Przeboje” poezji śpiewanej w ujęciu różnych wykonawców.
  7. Piosenka prawdziwa w innych krajach komunistycznych i jej wpływ na autorów polskich.
  8. Piosenka prawdziwa jako źródło inspiracji w kulturze po roku 1989 (muzyka, film, teatr, literatura).
Zgłoszenia do udziału w konferencji (temat, dane kontaktowe autora i krótki abstrakt), prosimy nadsyłać do 15 listopada na adres: piosenka.prawdziwa@onet.pl.
Organizatorzy konferencji:
prof. dr hab. Ewa Paczoska
prof. dr hab. Andrzej Zieniewicz
dr Żaneta Nalewajk
mgr Przemysław Bogusz (sekretarz konferencji)
Partnerzy:
Stowarzyszenie Ballada, Internetowy Serwis Autorów i Kompozytorów.







ASK Soli Deo zaprasza na konferencję Laboratorium Miłości :

OSOBOWOŚĆ A MIŁOŚĆ

Jak budować poczucie własnej wartości, by dojrzale kochać?

Gość: o. Tadeusz Kotlewski - jezuita i psychoterapeuta

W czasie konferencji będziemy rozmawiać o kształtowaniu charakteru i
rozwiązywaniu przerastających nas problemów. Poszukamy odpowiedzi na
pytanie, dlaczego droga do prawdziwego szczęścia zaczyna się od
spotkania z własnym bólem i lękiem. Zastanowimy się jak nasze zranienia,
kompleksy i pragnienia wpływają na relacje z innymi ludźmi. Dowiemy się
jak pracować nad sobą, aby być człowiekiem wolnym, odpowiedzialnym i
potrafiącym kochać.

Konferencja odbędzie się 17 listopada 2011 roku w godz. 20.00- 21.30 .
Miejsce: Stary BUW na Kampusie Głównym UW







Wykład prof. Benjamina R. Barbera pt. “The Power of Money and the Crisis in Democracy: From Greece to the Occupy Wall Street Movement”


Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz

Ośrodek Analiz Politologicznych UW (OAP UW)
zapraszają na wykład prof. Benjamina R. Barbera
pt.
“The Power of Money and the Crisis in
Democracy: From Greece to the Occupy Wall
Street Movement” 
Wykład odbędzie się w środę 16 listopada 2011 roku w godz. 18:30 – 20:00, w sali Stefana Czarnowskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 3

Jeśli są Państwo zainteresowani tematyką spotkania i chcieliby zadać pytanie Profesorowi, zapraszamy do skorzystania z serwisu wisdio.com. Wchodząc na http://wisdio.com/profile/1810 oraz przechodząc przez prosty proces rejestracji można wpisać swoje pytanie, opinię lub wątpliwość. Wszystkie one zostaną przekazane naszemu Gościowi i jeśli to tylko będzie możliwe - otrzymają Państwo na nie odpowiedź.






Co jakiś czas w mediach pojawiają się materiały o czarnym rynku narządów do przeszczepów, medycznych eksperymentach, pytania o kwestię zgody pacjenta na pomoc medyczną. Jak wyglądają prawnomiędzynarodowe regulacje w tym zakresie?
Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne "Prawo międzynarodowe a medycyna", na którym przyjrzymy się Konwencji o Prawach Człowieka i Biomedycynie" z Oviedo - rozważymy problematykę transplantacji organów i t...kanek pochodzenia ludzkiego, badań naukowych oraz zgody osoby na interwencję medyczną.
Referat wygłosi wiceprezeska Ius Gentium, studentka V roku prawa Agnieszka Serlikowska.
Będzie sympatycznie!
Zapraszamy!
podziemia Grawitacji (brzmi co najmniej dziwnie;))
Browarna 6
Powisle, Warszawa, Poland
17 listopada · 20:00 - 21:30

Kłamie jak naoczny świadek (16.11)
Koło Naukowe Prawa Karnego TEMIDA serdecznie zaprasza na seminarium naukowe, które poprowadzi mgr Jerzy Wojciechowski "Weryfikacja wiarygodności zeznań świadka i wyjaśnień oskarżonego"

które odbędzie się w środę, 16 listopada 2011 roku, o godz. 19:00, w sali 256 w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, poziom drugi, na lewo od wind).

Co legło u podstaw popularnego na korytarzach sądowych porzekadła "Kłamie jak naoczny świadek"? TEMIDA pozostaje w klimatach psychologii kryminalistycznej - tym razem pomówimy o weryfikacji wiarygodności zeznań świadka i wyjaśnień oskarżonego. Jakie objawy werbalne i pozawerbalne mogą świadczyć o tym, że przesłuchiwana osoba rozmija się z prawdą? Czym różni się struktura zeznania prawdziwego od kłamliwego? Dlaczego świadek czy oskarżony kłamią i jak ich na tym przyłapać? Wiedza przydatna nie tylko na sali sądowej, ale także w życiu codziennym. Seminarium poprowadzi mgr Jerzy Wojciechowski, absolwent studiów prawniczych oraz psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, doktorant na Wydziale Psychologii, specjalizujący się w tematyce badań wariograficznych i oceny wiarygodności zeznań.
Jak zawsze, będzie też możliwość zapisania się do TEMIDY - do czego oczywiście gorąco zachęcamy!
Zapraszamy!




Zapraszamy na najbliższe spotkanie Koła pt. Czy zapis windykacyjny to nowe rozwiązanie dla starych problemów spadkodawców? Spotkanie odbędzie się 17 listopada o godz. 18.30 w sali 403 w Collegium Iuridicum I, a poprowadzi je dr Konrad Osajda.
Uwaga
Proszę zwrócić uwagę na inną niż poprzednio salę, w której odbędzie się wykład – 17 listopada  spotykamy się w sali 403 CI 1.




„System podatkowy Federacji Rosyjskiej” - spotkanie KN Prawa Krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (17.11)

Koło Naukowe Prawa Krajów Wspólnoty Niepodległych Państw
Zaprasza na spotkanie:
„System podatkowy Federacji Rosyjskiej”
Czwartek, 17 listopada 2011, godzina 20.10
Collegium Iuridicum II, Lipowa 4, sala 3.6
Referat wygłosi członek Koła Anna Łaszczuk. Zostanie również przedstawiona nasza dotychczasowa działalność i projekty na następny rok.
Serdecznie zapraszamy! 

Debata: „O jakości realizacji obowiązków procesowych w postępowaniu karnym z perspektywy sędziego, prokuratora i adwokata”
Wszystko można robić lepiej lub gorzej, w tym z pewnością wykonywać zawód adwokata, prokuratora lub sędziego. Masz mnóstwo pytań o jakość wykonywania obowiązków procesowych przez podmioty postępowania karnego, ale nigdy nie miałeś okazji o nie zapytać?
Kim jest prokurator sesyjny i jak wywiązuje się ze swoich obowiązków procesowych?
Czy sprawy z urzędu to pole minowe dla aplikantów adwokackich?
Na czym polega zjawisko przejmowania obowiązków procesowych oskarżyciela publicznego przez sąd i jakie niesie za sobą zagrożenia?
Właśnie te jak i wiele innych kwestii będzie przedmiotem debaty organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Procesowego pt.: „O jakości realizacji obowiązków procesowych w postępowaniu karnym z perspektywy sędziego, prokuratora i adwokata”, której uczestnikami będą:
- dr Grażyna Artymiak – Sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, del. do Ministerstwa Sprawiedliwości
- Agnieszka Rogalska – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Warszawie obecnie pracująca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
- Mikołaj Pietrzak – adwokat
Każdy z zaproszonych Gości będzie miał szansę przedstawić dane zagadnienie z własnej perspektywy, co pozwoli nam lepiej zrozumieć złożoność problemu.
Po debacie każdy z uczestników spotkania będzie miał możliwość zadawania pytań do zaproszonych Gości na nurtujące go zagadnienia związane z jakością realizacji obowiązków procesowych.
Czas i miejsce debaty: 16 listopada, g. 18.30, sala A.3 (CI II, ul. Lipowa 4)
Po debacie odbędzie się spotkanie dotyczące planowanej na grudzień symulacji procesu karnego, na którym omówimy szczegóły tego przedsięwzięcia oraz dokonamy podziału ról procesowych. Wszystkich studentów chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności na prawdziwej sali sądowej serdecznie zapraszamy!





Samorząd Studentów IPSiR zaprasza na imprezę Andrzejkową!!!
Dawniej:
* dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża
* jeśli chłopak pościł przez cały dzień i modlił się do świętego Andrzeja, to we śnie mogła ukazać się mu przyszła ukochana (powszechne)
My proponujemy Wam Andrzejkowy Zawrót Głowy
w rytmach szalonych lat '70!!!
Kiedy? 24.11.2011 r.
Start: 21.00
Gdzie? Klub Savoy Hotel, Nowy Świat 58
Cena biletów:
- przedsprzedaż- 7 zł+ napój gratis
- w dniu imprezy 7 zł
bilety można nabyć od 16.11.2011 r.do 23.11.2011 r. u przedstawicielek i przedstawicieli Samorządu Studentów IPSiR



Sprawa interwencji w Libii w świetle prawa międzynarodowego dzieli świat - zarówno publicystów, jak i specjalistów w kwestii prawa międzynarodowego. Postanowiliśmy przeprowadzić studencką dyskusję na ten temat.

Czy można było interweniować?
Jak należy ocenić interwencję?
Co zadecydowało - prawa człowieka czy interesy polityczne?
Czy rezolucja RB ONZ dawała dostateczny mandat?
Czy strefa zakazu lotów oznacza strefę zakazu posiadania samolotów?
Czy zabójstwo Kaddafiego było zbrodnią wojenną?
Czy osoby łamiące prawa człowieka w Libii można postawić przed MTK?
Czy nie dokonano przedwczesnego uznania?

Zapraszamy do przyjścia i aktywnej dyskusji na wskazane tematy. Udział nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wyświetlona zostanie prezentacja.

Spotkanie poprowadzi Patryk Gorgol, prezes IKN Dyplomacji i Prawa.
16 listopada · 20:00 - 21:30
sala 1.2, Collegium Iuridicum II, ul. Lipowa 4


Z inicjatywy ZSS IF-u w roku akademickim 2011/2012 reaktywowany zostaje Dyskusyjny Klub Filmowy Filozofii. DKFF jest cykliczną imprezą, pomyślaną jako okazja do integracji środowiska studentów IF UW z resztą społeczności akademickiej. W ciągu każdego naszego spotkania obejrzymy film i weźmiemy udział w odbywającej się w przyjaznej atmosferze dyskusji, biorąc na celownik tematy od wykluczenia społecznego po filozofię religii. Mile widziane osoby spoza filozofii.

16 listopada zapraszamy na pokaz filmu "Mary i Max", opowiadającego o korespondencyjnej przyjaźni nowojorczyka z zespołem Aspergera z małą dziewczynką z Australii. Na ekranie będziemy mogli zobaczyć 20 lat historii tej przyjaźni. Inspiracją dla scenariusza były rzeczywiste wydarzenia. Film wykonany jest w technice animacji poklatkowej i jest kolejnym dziełem w dorobku Adama Elliota, nagrodzonego w 2004 roku Oscarem za film krótkometrażowy "Harvie Krumpet".





Zapraszamy na wykład o. prof. dr. hab. Jacka Salija OP pod hasłem "Dobro wspólne. Próba określenia pojęcia".
Spotykamy się 16 listopada 2011 (środa) o 18:30 w sali 209 Collegium Iuridicum I.
W trakcie spotkania zostaną ogłoszone informacje nt. możliwości wygłoszenia referatu w trakcie konferencji "Dobro wspólne", zaplanowanej przez nasze Koło na kwiecień 2012 roku. Na inne pytania odpowiadamy pod adresem konferencja@dobrowspolne.o
rg.pl.
Patronat nad projektem objęło czasopismo naukowe "Forum Prawnicze".
16 listopada · 18:30 - 20:00
sala 209 Collegium Iuriducum I

Krakowskie Przedmieście 26/28
Warszawa


Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Finansów Wydziału Zarządzania zapraszają na debatę pt. "Kryzys finansowy - armagedon polskiej gospodarki?".

Gośćmi biorącymi udział w debacie będą Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Pan Prezydent Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski.
22 listopada · 16:00 - 18:00
 Wydział Zarządzania UW
Szzturmowa 1/3, sala B104
Katedra Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego, Samorząd Studentów UW i Koło Rasa Mandala
 zapraszają serdecznie na inaugurację cyklu filmowego

NA OBCZYŹNIE
DIASPORA POŁUDNIOWOAZJATYCKA W KINIE


W ramach cyklu pokażemy filmy przedstawiające losy emigrantów z Indii, Pakistanu i Bangladeszu.

Pierwszym filmem będzie "Mississippi Masala" w reżyserii Miry Nair.
Wprowadzenie do filmu wygłosi p. dr Elżbieta Walter.

Pokaz odbędzie się w czwartek,17.11.2011. o godzinie 18. w Sali Konferencyjnej w budynku Samorządu Studentów,
na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu
(wejście od tzw. Małego Dziedzińca, mapka kampusu dostępna tu: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.htm, budynek samorządu został oznaczony nr 25)
                                                                    Wstęp wolny !



15 listopada · 20:00 - 23:00
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28; Aula w Starym BUW-ie 


Łukasz (Robert Olech), absolwent prawa, nie chce pracować w zawodzie prawnika. Jego ojciec wysyła go do swojego kolegi, wziętego adwokata Michała Wilczka (Jan Frycz), który ma przekonać Łukasza do zawodu. Adwokat nie zniechęca go, opowiada jedynie historię pewnego procesu, w którym uczestniczył przed kilkunastu laty.
Młoda dziennikarka telewizyjna, będąca w ósmym miesiącu ciąży, zostaje zamordowana. Policja zatrzymuje jej ukochanego, Jerzego Kutra (Artur Żmijewski), który twierdzi, że nie zamordował dziewczyny. Mimo że prokuratura nie znajduje żadnych dowodów, ustala jedynie prawdopodobny motyw zbrodni i skazuje mężczyznę na 25 lat więzienia.




Święto Uniwersytetu Warszawskiego



Uniwersytet Warszawski obchodzi swoje 195. urodziny. W listopadzie 1816 roku car Rosji i król Polski Aleksander I wydał akt erekcyjny Uniwersytetu. Od tego momentu historia uczelni splatała się z dziejami miasta i kraju - były to naprzemienne okresy rozwoju i upadku, spowodowanego represjami ze strony zaborców lub okupantów.
Obecnie Uniwersytet Warszawski jest największą, najlepszą i najbardziej prestiżową uczelnią wyższą w Polsce. Podstawową misją Uniwersytetu, na trwale wpisaną w jego działalność, jest jedność prowadzenia badań naukowych i dydaktyki. Uczelnia nie zapomina także o swojej misji społecznej, kulturalnej i obywatelskiej.
Od wielu lat przez cały listopad świętujemy urodziny Uniwersytetu. Z roku na rok program obchodów Święta UW jest coraz bardziej urozmaicony. Przygotowujemy się do 200. urodzin uczelni, a nadchodzący czas został oficjalnie nazwany Dekadą Uniwersytetu Warszawskiego.
Rok 2011 został ogłoszony na Uniwersytecie Warszawskim Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Nadchodzący rok 2012 będzie natomiast Rokiem Informatyki.
W programie tegorocznego Święta znajdą Państwo wiele interesujących wykładów naukowych i wydarzeń kulturalnych otwartych dla szerokiej publiczności.
Zapraszamy do zapoznania się z historią i tradycją naszej uczelni oraz programem Święta Uniwersytetu Warszawskiego.

Program wydarzeń na :

http://www.swieto.uw.edu.pl/program/program.html


8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza na wykład
Aleksandra Smolara
„Politycy wobec nowych wyzwań”

Auditorium Maximum
Krakowskie Przedmieście 26/28 
15 listopada 2011 roku, godz. 17:00
wstęp wolny
Aleksander Smolar urodził się w 1940 roku w Białymstoku. Początkowo studiował na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, a po pewnym czasie przeniósł się na Wydział Ekonomii Politycznej i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentem naszej uczelni został w 1964 roku. W latach 50. należał do Związku Młodzieży Polskiej, a w latach późniejszych do Związku Młodzieży Socjalistycznej. W latach 1963-1968 pełnił funkcję II sekretarza komitetu PZPR na Wydziale Ekonomii Politycznej UW. Został wyrzucony z partii za jej krytykę oraz publiczną obronę Leszka Kołakowskiego i Krzysztofa Pomiana. W 1968 roku uczestniczył w marcowych protestach studentów, ale już w pierwszych dniach marca został aresztowany pod zarzutem organizowania zgromadzenia o charakterze przestępczym. Po wyjściu z więzienia, w którym przebywał ponad rok, pracował w przedsiębiorstwach przemysłowych. W 1971 roku wyjechał za granicę. Podczas 18 lat emigracji politycznej poświęcił się działalności naukowej, pisarskiej i wydawniczej.
W 1989 wrócił do kraju i pełnił funkcję doradcy premierów Tadeusza Mazowieckiego (ds. politycznych) oraz Hanny Suchockiej (ds. polityki zagranicznej). W 1990 roku został prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego i sprawuje ten urząd do tej pory. W latach 90. swoją działalność polityczną związał z Unią Demokratyczną, a następnie z Unią Wolności. W 2009 za stworzenie forum poważnej debaty oraz dorobek w promowaniu demokracji, działalność naukową i zasługi dla polskiej służby zagranicznej minister Radosław Sikorski nadał mu Odznakę Honorową „Bene Merito”, a w 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera, a także najwyższe odznaczenie przyznawane przez rząd francuski - Narodowy Order Legii Honorowej.
„Aleksander Smolar nie żywi nadmiernej wiary w dobroć natury ludzkiej. Daleki jest jednak od pesymizmu integralnego. Ceni aktywność, która rzuca wyzwanie konformizmowi i fanatyzmowi” - Adam Michnik o pisarstwie politycznym prof. Smolara. Czytaj więcej http://wyborcza.pl/


Archeologia dla każdego - cykl wykładów
 

"Cała wstecz!... bo przeszłość ma przyszłość!" to projekt, którego celem jest popularyzowanie najnowszych osiągnięć archeologii. Prowadzone w przystępny sposób wykłady wybitnych uczonych mają zmienić stereotypowe myślenie o tej dziedzinie nauki. Instytut Archeologii zaprasza licealistów, nauczycieli i wielbicieli zagadek historycznych. 4 listopada
http://calawstecz.uw.edu.pl


Studenckie wtorki…czyli jak żyć Bogiem w wielkim mieście.
W tym tygodniu już po raz drugi odbyło się wtorkowe spotkanie dla studentów.
Pierwsze – w zeszłym tygodniu – poświęcone było głównie zapoznaniu się nowych członków grupy oraz ustaleniu pewnych kwestii organizacyjnych.
Na ostatnim spotkaniu rozpoczęliśmy już formację. Po krótkiej herbacie (i kawie) z ciastkami, przećwiczyliśmy kilka pieśni. Upiększyły one naszą modlitwę spontaniczną, po której ks.Janusz wygłosił pierwszą z cyklu, konferencję na temat rozeznawania duchowego. W przyszły wtorek będziemy dzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat.
Jeszcze raz zapraszamy wszystkich studentów we wtorki do salki akademickiej na godz.19.30. Zbieramy się jednak już od 19.00, aby wcześniej wspólnie napić się herbatki lub kawki i przygotować spotkanie.

Właśnie po to, abyś mógł poszukiwać, odkrywać i pogłębiać Wiarę, przy Kościele Świętego Krzyża w Warszawie powstała Wspólnota Drzewo Życia. Jesteśmy grupą młodych ludzi, studentów i absolwentów różnych kierunków warszawskich uczelni – razem staramy się lepiej poznać Boga, zrozumieć siebie i świat. Wspólna modlitwa i Eucharystia, spotkania,  dyskusje, wyjazdy – wszystko to sprawia, że Drzewo Życia jest wiecznie zielone!

 

 WIECZÓR ARTYSTYCZNY „SŁOWO i MUZYKA” – 08.11.2011


8 listopada Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wieczór artystyczny ,,Słowo i Muzyka”, poświęcony IGNACEMU JANOWI PADEREWSKIEGO w 151 rocznicę urodzin.

Uroczystości odbędą się Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32) o godz. 18.00.

Udział wezmą: wybitna pianistka Rinko Kobayashi, która wykona kilka utworów I. J. Paderewskiego; aktor Olgierd Łukaszewicz, który będzie czytał wybrane fragmenty „Pamiętników” I. J. Paderewskiego oraz główny gość wieczoru, laureat konkursu imienia I. J. Paderewskiego prof. Jacek Weiss, który będzie opowiadał o twórczości artysty. W programie zaplanowano również pokaz półgodzinnego filmu Bohdana Rączkowskiego pt. „Paderewski”. „Dzięki szlachetnemu, ofiarnemu charakterowi, poświęceniu sprawie narodowej i wspaniałej inteligencji stał się Paderewski Polski przedwojennej pierwszym obywatelem i zarazem przedstawicielem narodu przed światem”. Tak pisze Aleksander Brückner o wielkim patriocie, legendarnym pianiście i znakomitym kompozytorze w „Dziejach kultury polskiej”. W ubiegłym roku minęła niemal bez echa 150 rocznica urodzin artysty, w tym roku obchodzimy 70 rocznicę jego śmierci.









Razem z wydawnictwem Fabryka Słów organizujemy spotkania z najwybitniejszymi polskimi pisarzami fantastyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Na drugie z nich zaprosiliśmy Jacka Komudę.

A pytaniem przewodnim dyskusji będzie: ,,Czy można wskrzesić I Rzeczpospolitą?"

Na spotkaniu rozlosujemy nagrody książkowe z Fabryki Słów, oraz będzie możliwość uzyskania dedykacji i autografu od autora.

Wobec czego, chyba widzimy się w Starym BUW - ie, 22 XI o 20:15?

Jacek Komuda - twórca thrillerów historycznych i easternów rozgrywających się w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, designerem i scenarzystą gier komputerowych. Numer jeden na polskim rynku historical fiction!
Napisał min. Samozwańca - poświęconego rosyjskiej Wielkiej Smucie, Galeony Wojny - opisujące starcia polsko - szwedzkie na morzu, czy Diabła Łańcuckiego o przerażającym Waćpanie Stanisławie Stadnickim.

NZS UW oraz Białoruski Dom w Warszawie zaprasza na koncert Źmicier Vajciuškieviča i Aleksandar Suvałaua w ramach cyklu "Spotkania z Białorusią". Posłuchaj legendarnych białoruskich artystów, którym reżim łukaszenkowski zakazał działalności na Białorusi.
Przyjdź - bądź solidarny!
5 listopada o 21:00 - 6 listopada o 00:00
Skład Butelek
11 listopada
Praga, Poland

Wejście: 15 zł, studenci: 10 zł.

Zapraszajcie znajomych - naprawdę warto! 
 

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie i Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia serdecznie zapraszają na prezentację publikacji Patryka Pleskota i Roberta Spałka

„Pokolenie 82–90. Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim we wspomnieniach (1982–1990)”.
24 października · 18:00 - 21:00
Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa

Prezentacji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny.
Partnerem przedsięwzięcia jest Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

WSTĘP WOLNY.
Są dziennikarzami, politykami, przedsiębiorcami, urzędnikami państwowymi. Ćwierć wieku temu byli studentami Uniwersytetu Warszawskiego, współtworzyli podziemne Niezależne Zrzeszenie Studentów. W książce Pokolenie 82–90 opowiadają o szarej rzeczywistości lat osiemdziesiątych, w której próbowali odnaleźć swoje miejsce, przełamać panujący powszechnie marazm, zniechęcenie i przeciwstawić się opresyjnej polityce władz. Byli świadkami, uczestnikami i współtwórcami przemian ustrojowych. Wówczas bunt młodości szedł w parze ze sprzeciwem wobec ustroju. Dziś książka opowiadająca o nich jest zarazem głosem w dyskusji o historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.



Zapraszamy na specjalny pokaz filmu "My Little Bess"
http://www.facebook.com/mylittlebess
Swoją obecność zapowiedział reżyser - Roman Przylipiak

 Post – to wyrzeczenie, poczta, deklaracja osi czasu. Post to też muzyka, która wymyka się wszelkim schematom, muzyka zdecydowanie NIE dla każdego ;)
Długich, nieregularnych, najczęściej pozbawionych wokalu utworów próżno szukać na antenach komercyjnych rozgłośni radiowych. Post króluje na koncertach i na domowych playlistach, jest wybawieniem dla osób znużonych plastikowymi, generowanymi dla zysku, produkcjami.
Dlatego też postanowiliśmy zaprosić POST i jego wszelkie odmiany pod strzechy Grawitacji.
----
Post Scriptum w Grawitacji to impreza dla tych, którzy są otwarci na dźwięki „trochę z innej bajki”.
Podczas postowych wtorków gramy ich dużo. Usłyszeć będzie można utwory takich zespołów jak Maybeshewill, Sigur Rós, Explosions in the Sky, God Is an Astronaut, Caspian czy Tides From Nebula i wielu, wielu innych :)

Gatunkowo mieszamy w klimatach sludge, post metal, ambient, math, drone, progressive.

...a przede wszystkim dobrze się bawimy :)

Kolejne spotkanie Post Scriptum w klimatycznych podziemiach na Browarnej 6 – Klubokawiarnia Grawitacja, 25 października, godz. 20:00

Imprezy Post Scriptum wspiera portal www.post-rock.pl

Oficjalny profil Post Scriptum: http://www.facebook.com/pages/Post-Scriptum/209578222427560

  Wstęp wolny!



Program Prawo i Medycyna to autorski programu imprez klubowych dla przyszłych prawników i lekarzy przy współpracy z ELSA Poland oraz IFMSA Poland!

Studenci Prawa i Medycyny to także niezwykła społeczność bardzo uzdolnionych ludzi, stanowiących filar w jednych z najważniejszych zawodach w dziejach ludzkości.

Na cyklicznych imprezach studenci obu tych jakże popularnych i przyszłościowych kierunków mogą poznać się, wymieniać swoje poglądy i doświadczenia, a przy okazji świetnie się bawić w rytm muzyki serwowanej przez najlepszych DJ-ów!

Imprezy organizowane są w największych miastach w całej Polsce i zawsze cieszą się dużą popularnością. Każdy może dołączyć do tego niezwykłego wydarzenia i świetnie spędzać czas ze swoimi znajomymi!




Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają na spotkanie z dr Grażyną Bastek autorką książki "Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto"

Słowo wstępne wygłosi prof. Antoni Ziemba

28 października, godz. 18.00
Królikarnia, ul. Puławska 113a

W trakcie spotkania książkę będzie można kupić po promocyjnej cenie w Księgarni Serenissima

Serdecznie zapraszamy!

Więcej o promocji na stronie Wydawnictw: http://wuw.pl/index.php?tresc=aktu&idaktu=382


Niezależne Zrzeszenie Studentów UKSW zaprasza na ciąg dalszy imprezy Otrzęsinowej UKSW

CLUB 70 (ul. Waliców 9) - 27 października - START godz. 21.00

BILET 5 zł (w przed sprzedaży)

Podczas imprezy:
- piwo 6zł za okazaniem legitymacji UKSW
- kamikadze 10 zł za okazaniem legitymacji UKSW
- losowanie nagród

o godz. 1.15 LOSOWANIE NAGRÓD - podpiszcie swoje bilety imieniem i nazwiskiem i wrzućcie do skrzynki przy bramce biletowej !!!

Do wygrania:
- 1 koszulka NZS UKSW;
- 5 podwójnych wejściówek na wybrane koncerty w listopadzie w klubokawiarni "Chwila"
- 10 jednodniowych wejściówek do klubu Pure w Blue City (do dyspozycji m.in siłownia, zajęcia fitness, sauna, łaźnia parowa)
- karnet na ucztę biesiadną do Pubu Zachcianek (6 piw lub 4 piwa + przekąska)

Bilety do nabycia w siedzibie NZS UKSW pok. 018 (Dewajtis) oraz na Wóycickiego pod nr tel 517-780-876 oraz 798-664-665

INFORMACJE:
Ania 508-860-777 (Dewajtis)
Paulina 517-780-876 (Wóycickiego)
Paweł 535-577-689 (Dewajtis/Wóycickiego)
Marcin 792-792-008 (Dewajtis/Wóycickiego)


Doskonale znasz Wojciecha Cejrowskiego, Beatę Pawlikowską czy Tonego Halika, ale nie kojarzysz Pałkiewicza? Nadrób to!
26 października · 20:00 - 23:00
Uniwersytet Warszawski, Aula w Starym BUWie
Odkrywca źródeł Amazonki. Samotnie przepłynął Atlantyk na szalupie ratunkowej. Założyciel pierwszej w Europie survivalowej szkoły przetrwania. Członek elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Szkolił m.in. rosyjskich komandosów i liderów biznesu w przekraczaniu barier osobowości.

Czym jest pasja w życiu? Czy warto stawiać sobie wysokie cele? Co pomaga przetrwać krytyczne chwile? Między innymi o te zagadnienia spyta gościa prowadząca spotkanie Agata Puścikowska z „Gościa Niedzielnego". Będzie możliwość pytań z sali pod koniec spotkania.

Filmik promujący:
http://www.youtube.com/watch?v=Owro5kBdFxk

Festiwal FilmUW to najnowsza inicjatywa Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. To kilkudniowy przegląd filmów, któremu towarzyszą ciekawe wydarzenia kulturalne. Już 3 listopada wystartuje pierwsza edycja pod hasłem „Oko na Warszawę”. Podczas 3-dniowego przeglądu będzie można obejrzeć ponad 10 filmów, w których Warszawa nie tylko pełni rolę scenografii - zdarza się jej zagrać główną rolę, a specyficzny charakter miasta czuć w każdym ujęciu. Impreza odbędzie się na Kampusie Głównym UW (Stary BUW, Pałac Kazimierzowski) i w klubach festiwalowych.

program Festiwalu FilmUW:

CZWARTEK 3 / 11 / 2011

17.00 Rozpoczęcie Festiwalu Kampus UW,
Aula im. Brudzińskiego, Pałac Kazimierzowski,
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

FILMY: Kampus UW, Aula im. Brudzińskiego
17.45 Krzyk / po seansie dyskusja z Barbarą Sass
– reżyserką filmu
20.00 10% dla Mnie

IMPREZA: Dobranocka (ul. Smolna 40)
20.00 Slam Poetycki
21.30 Koncert CzessBand
23.00 Dj Green Jesus


PIĄTEK 4 / 11 / 2011

FILMY: Kampus UW (Stary BUW)
13.15 Hydrozagadka
14.45 Pieczone gołąbki
16.40 Przygoda na Mariensztacie
18.35 Koty to dranie
20.00 Ja tu rządzę!

KONKURS: Hydrozagadka (ul. 11 Listopada 22)
18.00 Pokaz Studenckich Filmów Konkursowych

IMPREZA: Hydrozagadka (ul. 11 Listopada 22)
21.00 Koncert Pustki / Afterparty Dj Holy Kitty


SOBOTA 5 / 11 / 2011

FILMY: Kampus UW (Aula dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
13.00 Rozwodów nie będzie
14.55 Ulica Graniczna
17.10 Cafe pod Minogą
19.00 Warszawa 1956 & Ósmy dzień tygodnia

14.00 Spacer po filmowej Pradze z varsavianistką Katarzyną Chudyńską, zbiórka Al.Solidarności obok wybiegu Tatry, Turni i Miraża.

KONKURS: Hydrozagadka (ul.11 Listopada 22)
18.00 Wyniki Konkursu Filmów Studenckich

IMPREZA: Hydrozagadka (ul.11 Listopada 22)
21.00 Oldschool Disco Party / Dj Bigos


http://www.festiwalfilmuw.pl/




Zespół Prawa Międzynarodowego "Ius Gentium"

zaprasza wszystkie zainteresowane osoby
na spotkanie inaugurujące działalność w roku akademickim 2011/2012

Spotkanie odbędzie się

27 października 2011 r. (czwartek) o godz. 20:00

w sali 1.3

w Collegium Iuridicum II na ul. Lipowej 4

Zespół Prawa Międzynarodowego Ius Gentium rozpoczął działalność w 2002 r. Opiekunem Koła od jego powstania jest doc. dr Elżbieta Mikos - Skuza.

Nasze koło naukowe stawia sobie za cel analizę teoretycznych, jak i praktycznych aspektów prawa narodów. Na przestrzeni lat Zespół angażował się w liczne, nierzadko bardzo złożone projekty. Ważnym elementem naszej działalności są również otwarte spotkania z ekspertami z zakresu prawa międzynarodowego, stosunków międzynarodowych, praw człowieka.

Do największych projektów Ius Gentium należą ogólnopolskie konferencje naukowe: Czy suwerenność jest passe? (2007), Pojedynek o hegemonię w podwubiegunowym świecie (2008), Raphael Lemkin Crusader (2008), zorganizowane wraz z IKN Dyplomacji i Prawa. Ważną inicjatywę stanowi też przeprowadzony w 2009 r. projekt badawczy Prawa narkotykowe i prawa człowieka, sfinansowany ze środków fundacji Open Society Institute, zwieńczony, podobnie jak konferencje, publikacją naukową.

Zespół aktywnie zaangażował się również w organizację Network on Humanitarian Assistance Intensive Programme - dziesięciodniowej konferencji naukowej odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim, w której uczestniczyło ponad 140 studentów z ośmiu europejskich uniwersytetów.

Członkowie Ius Gentium z sukcesami wielokrotnie uczestniczyli w międzynarodowych konkursach z zakresu prawa humanitarnego, jak np. International Law Competition Youth for Peace w Mińsku, Regional IHL Moot Court Competition w Sarajewie, Jean-Pictet Competition (Kanada, Francja), IV Międzynarodowy Konkurs Prawniczy im. Friedricha Borna w Warszawie.

Serdecznie zachęcamy do działalności w Kole od najbliższego roku akademickiego.


200 lat Uniwersytetu Wrocławskiego – rektor UW zaprasza na wystawę.
W uroczystościach otwarcia wystawy wezmą udział m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow oraz rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski. W programie otwarcia przewidziano m.in. wręczenie rektor UW srebrnego medalu jubileuszowego, upamiętniającego 200-lecie powołania Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawę będzie można oglądać w Galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim do końca miesiąca. 21 października, g. 15.00


 Spotkanie z Noblistą – Mariem Vargasem Llosą
Peruwiański pisarz, polityk, dziennikarz i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury to jedna z barwniejszych postaci świata kultury. Sympatyków jego twórczości, a także tych, którzy jeszcze jej nie znają, nie może zabraknąć na spotkaniu z pisarzem.
Najbardziej zadziwiające w twórczości Llosy jest to, że inspiracje do pisania książek czerpie ze swojego życia. Sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wyrafinowanych gier z czytelnikiem i barwnego języka. Wszyscy, którzy czytali „Rozmowę w Katedrze”, „Wojnę końca świata” czy „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” wiedzą, jak trudno oderwać się od lektury. Mario Vargas Llosa przyjeżdża na Uniwersytet, żeby promować swoją najnowszą książkę „Marzenie Celta”.
Organizatorami spotkania są Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydawnictwo Znak. Rozmowę o najnowszej książce pisarza poprowadzą Marzena Chrobak i Carlos Marrodan Casas. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w sali audytoryjnej Starej Biblioteki, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odbierać od 14 października w księgarni Traffic Club (ul. Bracka 25 w Warszawie). Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i hiszpańskim, tłumaczone symultanicznie.
Wydawanie słuchawek z dowodem tożsamości.


22 października · 12:00 - 16:00
Miejsce spotkania: przy fontannach przed Wrotkowiskiem “Jutrzenka”
ul. Rozbrat 5
Zapraszamy do udziału w grze terenowej w granicach śródmiejskiego Solca.
W pakiecie integracja, ekologia, spacer w kolorach jesieni i niespodzianki.

Zgłoszenia osób indywidualnych
lub 4-osobowych drużyn do 21.10.2011 do godz.12.00
na adres: koncert.anioly@gmail.com

Wszyscy uczestnicy przynoszą ze sobą w dniu gry 22.10.2011
4 zużyte baterie i 4 plastikowe nakrętki z twardego plastiku!

Po grze planowana jest dla wszystkich uczestników herbata i ciasto.


Organizatorzy:
- ASK Soli Deo
- Anioły są wśród NAS

Patronat honorowy:
- Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy


W piątek 21 paż. w parafii Św. Anny (akademickiej), będzie o. Raniero Cantalamessa na spotkanie. o 19.00 albo 19.30...

POLECAMY GO GORĄCO! do słuchania (jest kaznodzieją Papieża i ten ktory prowadza nas kapłanów na rekolecjach w tych dniach).

do zobaczenia w piątek.

wasi ojcowie (którzy pamiętają was podczas rekolacji).


Międzywydziałowe Koło Naukowe "Interakcje" zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sekundy (i) epoki. Czas w literaturze polskiej po 1989 roku”, która odbędzie się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim w dn. 24–25 lutego 2012 roku. Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Polonistyki, prof. dr hab. Stanisława Dubisza. Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno pracowników naukowych, jak i doktorantów oraz studentów.
Kluczowym problemem, na którym skupią się kolejne sesje naukowe podczas konferencji, będzie czas – rozumiany jako kategoria historycznoliteracka (związana z samą literaturą, jej krytyką i współczesnym odbiorem czytelniczym), poetologiczna, filozoficzna i antropologiczna.
W związku z tym proponujemy przedyskutowanie tytułowego zagadnienia w następujących blokach problemowych:

• literatura najnowsza wobec tradycji literackiej (nawiązania w poszczególnych utworach do wcześniejszych poetyk i epok; zjawisko intertekstualności – właściwej i fakultatywnej [według typologii Ryszarda Nycza])
• czas jako kategoria genologiczna (gatunki literackie a tekstowe realizacje problematyki związanej z czasem; rozwój gatunków literackich w czasie)
• literatura najnowsza wobec tego, co temporalnie inne (literackie konfrontacje kulturowych koncepcji czasu)
• literatura najnowsza wobec makro- i mikrohistorii (kategoria pamięci; zagadnienie traumy, sposoby jej przepracowywania itd.)
• literatura najnowsza wobec przemian po 1989 roku (literackie reprezentacje czasoprzestrzennej rzeczywistości, czas wobec problemu mimesis; kategoria czasu a style odbioru współczesnych tekstów literackich)
• czas jako kategoria antropologiczna (czas a ciało; czas a kondycja jednostki; czas społeczny – czas psychologiczny)
• czas jako kategoria filozoficzna (czas a problemy metafizyczne; rozumienie śmierci i miłości; zagadnienie [nie]wiary)
• czas jako kategoria aksjologiczna (literackie reprezentacje problemu wartości w czasie)
• krytyka literacka i jej przemiany po 1989 roku (sytuacja czasopism literackich i jej zmiana na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, obecność krytyki literackiej w mediach, interaktywność odbioru utworów literackich i jej przemiany po 1989 roku).

Prosimy nadsyłanie abstraktów (maks. 1800 znaków) wystąpień konferencyjnych (20-minutowych) do 31 grudnia 2011 roku włącznie na adres: czas.konferencja@gmail.com. Preferowane będą przekrojowe ujęcia problematyki.
Formularze zgłoszeniowe odnajdą Państwo na stronie Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.ilp.uw.edu.pl/).
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł. Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej. Uwaga! Na artykuły do tomu pokonferencyjnego będziemy czekać do 31 marca 2012 roku.




Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" zaprasza na wieczór z piosenkami Hanki Ordonówny pt. "Miłość Ci wszystko wybaczy". Koncert odbędzie się w poniedziałek 24 października o godz. 19.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32. Wstęp wolny.




Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
dr Łukasz Kamiński
Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie
dr János Tischler
mają zaszczyt zaprosić
na uroczysty pokaz filmu dokumentalnego
ZBRODNIA BEZ KARY
poświęconego Béli Biszku, komunistycznemu ministrowi spraw wewnętrznych, odpowiedzialnemu za represje po Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

20 października 2011 r. (czwartek),

PROGRAM

19.30 – wystąpienie JE Roberta Kissa, Ambasadora Republiki Węgierskiej
– wystąpienie dr. Łukasza Kamińskiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
20.00 – projekcja filmu Zbrodnia bez kary
21.10 – dyskusja z udziałem twórców filmu Fruzsiny Skrabski oraz
Tamása Nováka, Marii Wittner
– uczestniczki Rewolucji Węgierskiej, skazanej na karę śmierci,
która spędziła 12 lat w więzieniu oraz prof. Jerzego Eislera i

dr. Jánosa Tischlera
22.00 – poczęstunek

UWAGA! WEJŚCIE TYLKO Z ZAPROSZENIEM
ZAPROSZENIA MOŻNA ODEBRAĆ W INSTYTUCIE

Zbrodnia bez kary (Bűn és büntetlenség)
reż. Fruzsina Skrabski i Tamás Novák, Budapeszt 2010 r.

Film opowiada o Béli Biszku (ur. 1921 r.), komunistycznym polityku, jednym z odpowiedzialnych za krwawe represje po Rewolucji Węgierskiej 1956 r. Jako minister spraw wewnętrznych w latach 1957–1961, na zamkniętych posiedzeniach partii wielokrotnie opowiadał się za zaostrzeniem wyroków sądowych oraz żądał zwiększenia „likwidacji kontrrewolucjonistów”. Jego słowa zamieniały się w czyny, a wszyscy nieposłuszni sędziowie byli natychmiast dymisjonowani. Za trwającą trzynaście dni rewolucję ukarano śmiercią 300 osób, przed sądem postawiono 20 tys., podczas gdy 200 tys. opuściło kraj. W wyniku konfliktu z przywódcą Węgier Jánosem Kádárem, stopniowo odsuwano go od władzy, choć cieszył się nadal poparciem Moskwy. Sprzeciwiał się reformom gospodarczym i polityce otwarcia. W 1972 r. stał na czele konserwatywnego skrzydła partii, które podjęło próbę obalenia Kádára. W 1978 r. odszedł na emeryturę, a w 1989 r. wycofał się z życia publicznego.

Béla Biszku po 1989 r. nigdy nie wypowiadał się na temat swojej wcześniejszej działalności. Twórcom filmu podstępem udało się skłonić go do rozmowy i spytać, czy żałuje swoich czynów. Biszku wszystkiemu zaprzeczył, jednocześnie przy pomocy sfabrykowanych danych starał się udowodnić, że w 1956 r. na Węgrzech doszło do wybuchu „kontrrewolucji”. Premierze filmu w czerwcu 2010 r. towarzyszył wielki skandal. Na kilka dni przed oficjalną premierą rodzina Biszku zagroziła kinu przygotowującemu projekcję, wytoczenie procesu o naruszenie dóbr osobistych. Kierownictwo kina zrezygnowało, a premiera odbyła się w ogródku jednej z restauracji, przed którą tłumy wyczekiwały, by móc obejrzeć film wyświetlany tamtego dnia kilka razy. Okoliczności projekcji filmu były również tematem obrad węgierskiego parlamentu. Biszku i jego rodzina w końcu odstąpili od straszenia sądami i całe rzesze Węgrów mogły obejrzeć film.


Zarząd Samorządu Studentów INP UW serdecznie zaprasza na imprezę otrzęsinową!! Jest ona skierowana głównie do naszych "pierwszaków", ale zapraszamy również starszych!

!UWAGA --->>>> I ROK STUDENTÓW INP OTRZYMAŁ GODZINY DYREKTORSKIE W CZWARTEK DO 11:30 <<<<--- UWAGA!
Co oznacza więcej czasu na regenerację sił po imprezie ;)


KIEDY? --> Środa, 19 października
GDZIE? --> Club70, ul. Waliców 9
START --> godzina 21:00
----------- PROMOCJE !!

1)dla pierwszych 200 osób piwko/drin w cenie biletu!
2) za shot wódki płacimy zamiast 8zł, jedynie 5zł
3) za piwo płacimy zamiast 8zł, jedynie 5zł
4) wódka+redbull w cenie 15zł
------------ BILETY!!

Przedsprzedaż --> I rok: 5 zł, Reszta: 7 zł
Na bramce --> I rok: 7 zł, Reszta: 10 zł

Wejściówki do nabycia u przedstawicieli samorządu.
------------ Ułatwienie kupna biletów dla "Pierwszaków":
!!! Piątek (14.10) !!!

DZIENNE:

I rok Politologia - na przerwie i po wykładzie (NHP) o godz. 9:45 przed salą Czarnowskiego
I rok Bezpieczeństwo Wewnętrzne - na przerwie i po wykładzie (KSXXw.) o godz. 11:30 przed salą Czarnowskiego

WIECZOROWE:

I rok Politologia - na przerwie i po ćwiczeniach (HPPXXw.) o godz. 15:00 przed salą 114 w Starym BUWie
I rok Bezpieczeństwo Wewnętrzne - na przerwie i po wykładzie (SO) o godz. 15:00 przed salą w 111-112 w Starym BUWie
NIE MOŻE CIĘ TAM ZABRAKNĄĆ !! 


Razem z wydawnictwem Fabryka Słów organizujemy spotkania z najwybitniejszymi polskimi pisarzami fantastyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Na pierwszym z nich gościmy Rafała A. Ziemkiewicza i Tomasza Kołodziejczaka.

A pytanie jakie im zadamy to: ,,Czy od fantastyki można odejść i czy do fantastyki można powrócić?"

Na spotkaniu rozlosujemy nagrody książkowe z Fabryki Słów, oraz będzie możliwość uzyskania dedykacji i autografu od każdego z autorów.

Wobec czego, chyba widzimy się w Starym BUW - ie, 25 X o 20:00?


Rafał Ziemkiewicz:

Urodzony w roku 1964. Jako autor opowiadań fantastycznych zadebiutował w roku 1982, a jako publicysta w 1991. Autor kilkunastu książek − prozy, felietonów i publicystyki, a także kilku tysięcy tekstów prasowych, zamieszczanych w „Najwyższym Czasie”, „Gazecie Polskiej”, „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Newsweeku”, „Dzienniku” i wielu innych pismach. Jest także dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, ostatnio związanym z programem I Polskiego Radia, TVP Info oraz TVP Historia, w której prowadzi autorski program poświęcony kontrowersyjnym postaciom i zdarzeniom z naszych dziejów. Przez pięć lat ulgę od dziennikarstwa znajdował w występach w kabarecie „Pod Egidą” Jana Pietrzaka, zanim uniemożliwiła mu je obfitość innych zajęć. Żonaty, ma dwie córki w wieku przedszkolnym.
Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla i innych wyróżnień przyznawanych w plebiscytach czytelników fantastyki oraz Nagrody Kisiela za rok 2001, największą popularność zdobył sobie publicystycznymi książkami o meandrach naszej polityki i transformacji ustrojowej: „Polactwo”, „Michnikowszczyzna. Zapis choroby”, „Czas wrzeszczących staruszków” oraz "W skrócie". (info: Fabryka Słów)

Tomasz Kołodziejczak:

Rocznik 1967. Debiutował w 1985 na łamach „Przeglądu Technicznego”.
Autor nowoczesnej SF, social fiction i space opery. Pisał także utwory fantasy, a także fantastykę humorystyczną. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla (ostatnio w roku 2006 za opowiadanie „Piękna i graf”), zdobył ją w roku 1996 za powieść „Kolory Sztandarów”. Jest trzykrotnym laureatem Śląkfy, a także wielu innych wyróżnień literackich i komiksowych.
Był redaktorem, publicystą i wydawcą w pismach „Voyager”, „Feniks”, „Magia i Miecz”, oraz w programach „Fantastykon” i „Magazyn Fantastyki Radia Wawa”.
Od 1995 roku pracuje jako redaktor naczelny największej dziecięcej gazety w Polsce - tygodnika „Kaczor Donald”.
W 1999 roku uruchomił w Egmoncie linię komiksową dla dorosłych „Klub Świata Komiksu”, która dominuje na polskim rynku komiksowym.
W czerwcu 2010 r. wyróżniony przez Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Lubi koszykówkę, interesuje się polityką, astronomią, historią. Żonaty. Dwie córki. Dwa koty. (info: Fabryka Słów)




Drodzy studenci pierwszego roku WPiA!

Już 15 października czeka Was fantastyczna przygoda! Pierwsza wydziałowa gra miejska - wydarzenie, podczas którego poznacie uniwersytecką Warszawę i siebie nawzajem, sprawdzicie swoją bystrość i wiedzę, a nade wszystko - ducha wspólnoty!

Podzieleni na drużyny zmierzycie się z przygotowanymi zadaniami, by rozwikłać intrygującą zagadkę.

Na zwycięską drużynę czekają atrakcyjne nagrody!

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: cooltoura.wpia@gmail.com (imię i nazwisko, numer kontaktowy).

15 października · 11:00 - 15:00
Warszawa, Śródmieście
 Zapraszamy!
Komisja Kultury Samorządu Studentów WPiA UW



Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Legislator serdecznie zaprasza na pierwszą w roku akademickim 2011/2012 dyskusję studencką na temat dostępu do informacji publicznej w kontekście uchwalenia nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, która ma na celu m.in. implementację unijnej dyrektywy. W trakcie dyskusji chcielibyśmy poruszyć szereg zagadnień związanych zarówno z trybem ustawodawczym, którego ...naruszenie zarzuca się w trakcie prac nad nowelizacją, jak i z materialną zgodnością przyjętych rozwiązań z przepisami Konstytucji RP. Chcielibyśmy także zastanowić się, czy przyjęta ustawa prawidłowo implementuje przepisy wspomnianej dyrektywy i czy działania władzy publicznej w naszym kraju są rzeczywiście jawne.


Referaty wprowadzające wygłoszą Jędrzej Maśnicki i Michał Krajewski.


Dyskusja odbędzie się 20 PAŹDZIERNIKA O GODZINIE 18:30 W SALI 416 COLLEGIUM IURIDICUM I.


Po dyskusji odbędzie się spotkanie organizacyjne, na którym omówimy pracę Koła w najbliższym roku akademickim.


Zapraszamy również studentów, którzy chcieliby w tym roku akademickim włączyć się w działalność Legislatora!






  W  KRĘGU JAPOŃSKIEJ LITERATURY I TEATRU            

13-14 października 2011 Gmach BUW ul Dobra 55/56 sala 316
goście specjalni:
Hirano Keiichirō – wybitny japoński pisarz, laureat prestiżowych nagród literackich
Zvika Serper – znawca teatru japońskiego, reżyser, aktor, profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie 
Więcej informacji na : http://www.orient.uw.edu.pl/pl/japonistyka/jap/


Doroczne Targi Kół Naukowych WPiA UW

15 listopada · 09:30 - 17:00
Collegium Iuridicum II, ul. Lipowa 4, poziom -1

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na doroczne Targi Kół Naukowych WPiA, organizowane przez Radę Kół Naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z szerokim wachlarzem organizacji naukowych o których możecie przeczytać na naszej stronie:

http://www.rkn.wpia.uw.edu.pl/kola-naukowe.

Przyjdźcie aby dowiedzieć się jeszcze więcej!

  

Wizja Warszawy - Spotkanie z Czesławem Bieleckim



13 października · 18:30 - 21:30
Budynek ZSS sala 200

 W trakcie spotkania Czesław Bielecki przedstawi założenia nowoczesnej polityki miejskiej, opartej na skutecznym zarządzaniu, dialogu społecznym i uznaniu znaczenia przestrzeni publicznej. Pokazane zostaną przykłady dobrych rozwiązań przyjętych w innych miastach.

Po spotkaniu odbędzie się dyskusja z udziałem studentów/ uczestników.




PRAWIE KINO 
11 października · 20:00 - 22:30

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28; Aula w Starym BUW-ie


Cykl pokazów filmowych organizowanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Międzywydziałowe Koło Nauk o Państwie, Prawie i Polityce "Centesimus Annus"


Na 1. spotkaniu w nowym roku akademickim obejrzymy razem: Pulp Fiction

Płatni mordercy, Jules (Samuel L.Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Niedość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić...
(www.filmweb.pl)

m


Z przyjemnością zapraszamy Państwa na projekcję filmu "Betar" oraz dyskusję organizowaną w ramach DKF Muranów i inaugurującą cykl "Warszawa dwóch powstań" Muzeum Powstania Warszawskiego

Pokaz odbędzie się dnia
11.10.2011 (wtorek) o godz. 20.00
w Kinie Muranów, ul. Andersa 5 Warszawa


Prezentowany film opisuje nie znaną szerzej w Polsce historię ugrupowania Betar, najsilniejszej organizacji para-militarnej w II Rzeczpospolitej. Składała się ona w większości z młodych Żydów i Żydówek, połączonych ideą stworzenia własnego, żydowskiego państwa na terytorium dzisiejszego Izraela.

Jak pisał sam Żabotyński, twórca Betaru: "Bejtarem nazywa się pokolenie, które poświęciło swe życie tylko jedynemu ideałowi stworzenia Państwa Żydowskiego i które nie uznaje żadnych innych ideałów". Film przełamuje negatywne stereotypy dotyczące syjonizmu, ostatnio lansowane przez środowiska nazywające same siebie propalestyńskimi. Pozwala zrozumieć dlaczego ruch ten powstał i w jaki sposób się rozwijał. Nie wybiela go ani nie demonizuje, pokazując różne oblicza syjonizmu, od odwagi i poświęcenia jego członków po czasem parafaszystowskie sentymenty. Jest głosem przełamującym dotychczasowe schematy mówienia o powstaniu w getcie i roli Żydowskiego Związku Wojskowego. Na końcu rozprawia się z mitem biernych i apatycznych Żydów.

Dyskutanci spróbują też na tym tle odpowiedzieć na pytanie "czy syjonizm to faszyzm?" "Myślę że Betar zmienił ducha Żydów" - mówi jeden z świadków tamtych wydarzeń. Każdego kto chce zrozumieć syjonizm, a w konsekwencji, Państwo Izrael, zapraszamy na spotkanie. Pozwoli ono zrozumieć fałsz czarnej propagandy antysyjonistycznej.

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Forum Żydów Polskich.

W dyskusji wezmą udział Piotr Paziński (redaktor naczelny miesięcznika Midrasz); Piotr Kadlcik (przewodniczący Gminy), Robert Kaczmarek (twórca filmu). Prowadzić będzie Dawid Wildstein (dziennikarz, szef działu Opinie – Forum Żydów Polskich).

Organizatorzy dysponują bezpłatnymi wejściówkami, celem ich otrzymania, prosimy o kontakt e-mailem: fodz@fodz.pl (w temacie proszę wpisac „Betar - FŻP" )

Więcej o filmie: http://www.facebook.com/Betar.film?sk=info

UWAGA - Niezaleznie od nas, Kino Muranów zmieniło godzinę pokazu na 20.00.

UWAGA - nie ma już niestety bezpłatnych wejściówek na pokaz. Bilety na pokazy DKF Muranów to koszt 10,00 PLN są nadal do kupienia w kasie kina.
http://www.muranow.gutekfilm.pl/text.php?category=2797&id=c955ecf6645ba3f



W piątek o godzinie 12:00 na Kampusie Centralnym Uniwersytetu
Warszawskiego, za budynkiem IH UW zapraszamy na odsłonięcie tablicy
pamiątkowej poświęconej 30 - leciu Rejestracji NZS.

Następnie o 13:00 mamy mały poczęstunek w sali 200 budynku ZSS UW, zaś o 21:00 zapraszamy na organizowaną z NZS PW imprezę do Klubu Remont.

Liczę na to że przybędziecie tłumnie :)

Uroczystości pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbary Kudryckiej.

 

Cykl debat akademickich: W OGNIU PYTAŃ - KONCERT ŻYCZEŃ!

Koło Naukowe "ARS POLITICA" ma zaszczyt zaprosić na:

CYKL DEBAT AKADEMICKICH: "W OGNIU PYTAŃ - KONCERT ŻYCZEŃ"

Na cykl składają się dwa panele dyskusyjne (kolejno: 5 i 6 X 2011 r.), w których udział wezmą znani warszawscy działacze społeczni, oraz kandydaci na posłów w wyborach parlamentarnych 2011:

PANEL 5 X (17:30 - 19:30, Sala im. Brudzińskiego, Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski):

"Prawa, Wolności, Przywileje"
- Krystian LEGIERSKI (Zieloni 2004, startuje z warszawskiej listy SLD, poz. 4.)
- Wanda NOWICKA (Kongres Kobiet, startuje z warszawskiej listy Ruchu Palikota, poz. 2.)
- Przemysław WIPLER (Fundacja Republikańska, startuje z warszawskiej listy PiS, poz. 7.)

... czyli działacze POLITYCZNI zaangażowani również SPOŁECZNIE!

Dyskusja odbędzie się w trzech blokach, zatytułowanych kolejno: "co z tym prawem?", "ramy wolności" i "równość a przywileje".

PANEL 6 X (18:00 - 20:00, Sala im. Brudzińskiego, Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski):

"Młodzi - stracone pokolenie?"
- Sebastian GAJEWSKI (startuje z warszawskiej listy SLD, poz. 27.)
- Łukasz GOŁOTA (startuje z warszawskiej listy PO, poz. 21.)
- Piotr Müller (startuje z warszawskiej listy PiS, poz 10.)

oraz po jednym przedstawicielu organizacji studenckich:
- Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego
- Niezależnego Zrzeszenia Studentów

... czyli MŁODZI DZIAŁACZE!

Dyskusja odbędzie się w trzech blokach zatytułowanych kolejno: "szkolnictwo wyższe", "studia - i co dalej?", "młodzi w polityce".

Formuła debaty w całej swej wyjątkowości NIE PRZEWIDUJE MODEROWANEJ DYSKUSJI. Idziemy na żywioł - liczą się TYLKO PYTANIA Z SALI.

Do zadawania pytań upoważnieni będą JEDYNIE STUDENCI UW. To OD WAS ZALEŻY kształt, jakość i poziom dyskusji. ZAPRASZAMY więc do AKTYWNEGO UCZESTNICTWA! :)

Koło Naukowe "Ars Politica"
Instytut Nauk Politycznych UW



Oddział Warszawski PTS wita po przerwie wakacyjnej i - wraz z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów UW - zaprasza na

projekcję filmu dokumentalnego pt. "Lawnswood Gardens"
(reż. Paweł Kuczyński)

Dokument jest filmowym portretem profesora Zygmunta Baumana.

Pokaz odbędzie się 6 października 2011 (czwartek) o godz. 20:15
w głównej auli budynku Starego BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji z twórcą filmu Pawłem Kuczyńskim.

Aula główna w budynku Starego BUW
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Warsaw, Poland
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej razem z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym Sokół w Krakowie
organizuje akcję oddawania krwi pod hasłem: Oddaj krew- pomóż innym;)
Chciałbym serdecznie zaprosić i zachęcić Cię do udziału.
Krwi w okresie wakacyjnym zawsze brakuje stad pomysł na zorganizowanie akcji.
Jeżeli będziesz w tym czasie w Krakowie serdecznie zapraszam, jednocześnie licząc, że zachęcisz inne osoby by włączyły się w tą akcję.

Data:
19 lipca (wtorek) 2011 r.
Miejsce:
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół; ul. Piłsudskiego 27, Kraków
Między godz.  9.00 a 12.00

w załączeniu przesyłam informację o krwiodawstwie oraz plakat.

Informacje znajdują się również na naszej stronie internetowej:

oraz na Facebooku:

Pozdrawiam serdecznie
Paweł Kurtyka
Prezes Stowarzyszenia
Studenci dla Rzeczypospolitej

--
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
                 www.studencidlarp.pl



nzs logo 2.jpgNiezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim



Tym razem zapraszamy na:



Warszawską Debatę Młodych na temat roli młodzieży w czasie Prezydencji

organizowaną w ramach podsumowania projektu

European Youth Week 2011-Warsaw, do it!' realizowanego przez Fundację Civis Ponus.

środa, 15 czerwca, 10.oo-14.00, Audytorium Maximum 




Obóz taneczny organizowany przez Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Wyjazd odbędzie się w terminie 24-31 lipca, miejsce pobytu to Biały Dunajec koło Zakopanego. Uczestnicy

będą mieli okazję nauczyć się m.in.podstaw tańca towarzyskiego, jazz'u i hiphop'u.

Więcej informacji: oboz.taneczny.uksw@gmail.com




Serdecznie zapraszamy
na organizowaną przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Stowarzyszenie NZS 1980 konferencję
poświęconą postaci księdza Jerzego Popiełuszki pt" Nie chcemy Polski która nic nie kosztuje", która odbędzie się 8 czerwca.



Konferencja ma na celu ukazanie roli, jaką wniósł Kapelan "Solidarności" w działaniu na rzecz ogólnie pojętego dobra narodu. Budzenie w rodakach poczucia niezależności i solidarności by „Zło dobrem zwyciężać” nabierało szczególnego znaczenia podczas „Mszy Świętych za Ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią”. Ks. Popiełuszko poruszał w nich przede wszystkim problemy: braku wolności, potrzeby życia w prawdzie, poczucia solidarności, a także sprawiedliwości wobec bliźniego jak i samego siebie.
Te hasła-wartości pomimo trzydziestu lat od daty ich głoszenia znajdują odzwierciedlenie w obecnych czasach. Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy korzystamy i umiemy czerpać z przesłania jakie nam pozostawił ks. Jerzy? Czy hasła takie jak: prawda, wolność, czy solidarność mają znaczenie dla obecnego młodego pokolenia Polaków? 

8 czerwca 2011 r.

PANEL DYSKUSYJNY godz. 15:30
Collegium Witkowskiego UJ ul Gołębia 13 s.108 Kraków
"Nie chcemy Polski, która nic nie kosztuje" - ks. Jerzy Popiełuszko znany i nieznanny.
W rozmowie udział wezmą:
dr Cecylia Kuta, IPN Kraków
Piotr Litka, autor książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską"
Mieczysław Gil, opozycjonista i współorganizator "Mszy za Ojczyznę" w Krakowie-Mistrzejowicach
ks. Adam Boniecki, red. naczelny "Tygodnika Powszechnego"
Prowadzenie: Sebastian Kęciek

FILM+DEBATA godz. 19:00
Kino odkrywców historii YMCA ul. Krowoderska 8, Kraków
Pokaz filmu: "Jak zginął Popiełuszko" reż. P.Litka i P.Wojciechowski
Goście:
Piotr Litka
Mieczysław Gil

Więcej informacji również na stronie stowarzyszenia:














 


Tego dnia odbędzie się wielki koncert na warszawskiej Agrykoli. Wystąpią tacy artyści jak SKVAR, Neony, Poluzjanci, Mesajah, Monika Brodka i O.S.T.R. Tuż przez występem Adama Ostrowskiego (O.S.T.R.) dla fanów beatboxu wystąpi Mas – obiecujący młody beatboxer z północnej Polski.
Wielbiciel każdego niemal stylu muzycznego znajdzie więc coś dla siebie. Start – godzina 16.00. Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY!





   






GARDENALIA to nasza wydziałowa miniaturka Juwenaliów UW czyli dobra muzyka, jedzenie, piwko i studencki chill-out :) Mniej metrów kwadratowych, ale na pewno nie mniej wrażeń!
Jest to projekt tworzony przez Samorządy Studentów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (INP, ISM, KE, ID, IPS) oraz ISNS i IBI AL. Honorowy patronat nad imprezą objął Dziekan WDiNP – Prof. dr hab. Janusz Adamowski.

Gardenalia stały się majową tradycją. W tym roku impreza odbędzie się już po raz czwarty. Celem imprezy jest przede wszystkim zapewnienie studentom UW dobrej zabawy oraz ich integracja, jak również szeroko rozumiana promocja WDiNP, ISNS, IBI AL.
Wydarzenie odbędzie się na tyłach budynków przy ulicy Nowy Świat 67 i 69.

HARMONOGRAM:
15:00 - Wielki mecz KADRA WDiNP kontra SAMORZĄD - Rewanż
17.30 - występ szkoły tańca Salsa Libre
18:00 - występ zespołu Heroes get remembered
19:00 - występ Alicetea
20.30 - występ Noviki
Znajdź nas na Facebooku oraz na stronie http://www.juwenalia.uw.edu.pl/imprezy-wydzialowe


Strefa Aktywności Warszawskich Animatorów
Warsztaty projektów kulturalnych

Dzięki warsztatom z zakresu animacji kultury warszawiacy będą mogli zrealizować swój pomysł na stolicę. Celem warsztatów jest aktywizacja warszawskiej młodzieży, ale nie tylko, która próbuje odnaleźć się w gąszczu miejskich wieżowców oraz pokazanie możliwości realizacji ich pomysłów na odkrywanie Warszawy. W świat animatorów wprowadzą ich doświadczeni edukatorzy: Dorota Serwa, Dorota Bregin i Michał Pawlęga. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 czerwca w godz. 10:00-18:00 dla osób powyżej 16. roku życia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Poprzez warsztaty Muzeum pragnie zerwać z wciąż panującymi warszawskimi stereotypami, przedstawiającymi stolicę jako szare i zatłoczone miasto identyfikowane głównie Pałacem Kultury i Nauki. Powołując się na stereotypy Warszawa jawi się jako szara, nudna i bez wyraźnej tożsamości. A jest to miasto aktywne, pełne inspiracji, dynamiczne, o zagubionej gdzieś w pędzie tożsamości, która je ukształtowała. Celem warsztatów jest aktywizacja Warszawiaków i pokazanie możliwości realizacji ich pomysłów na odkrywanie Warszawy. Mamy nadzieję, że poprzez te warsztaty umożliwimy uczestnikom realizację ich projektów. Inicjatywa ma również na celu wzbudzenie zainteresowania Warszawą, pokazania nowych przestrzeni i pól jej eksploatacji. Dzięki warsztatom uczestnicy będą mogli stworzyć projekty, które każdy przy odrobinie chęci i determinacji może zorganizować w swoim dzielnicowym domu kultury. Najlepsze projekt, powstałe na warsztatach, będą miały szansę realizacji w ramach VI Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”.
Każdy z prowadzących zajmuje się jednym z trzech wyodrębnionych przez nas działów animacji kulturalnej: projekty kulturalne (Dorota Serwa), projekty społeczne (Michał Pawlęga) oraz tworzenie miejsc aktywności kulturalno-społecznej (Dorota Bregin).
Warsztaty SAWA odbywają się w ramach cyklu warsztatów edukacyjno-artystycznych Warszawskie Panoptikum organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest prezentacja najciekawszych elementów tradycji warszawskiej oraz inspirowanie działań służących rozwojowi i integracji mieszkańców Warszawy. Tytułowe Panoptikum odnosi się do różnorodności, niezwykłości, a czasem dziwactwa zjawisk związanych z obrazem kulturowo-społecznym historycznej i współczesnej Warszawy.
Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać formularz zgłoszeniowy korzystając ze strony WWW.panoptikum.1944.pl. Koszt warsztatów 25 zł. Więcej informacji na stronie.




Koło Bezpieczeństwa Wewnętrznego UW zaprasza na cykl seminariów                                             organizowanych przez Centralny Ośrodek Szkolenia ABW
DATA: 16 maja (poniedziałek)
MIEJSCE: Pałac Tyszkiewiczów - Potockich, Sala Balowa (I piętro), Krakowskie Przedmieście 32
PROGRAM:
9.45 - 11.15
...1.Biuro Badań Kryminalistycznych ABW - rola i zadania
2.Wybrane zagadnienia z działalności służb specjalnych
11.30 – 13.00
3. Zagrożenia dla ochrony informacji niejawnych
4. Bezpieczeństwo teleinformatyczne
13.15 – 14.45
5. Bezpieczeństwo ekonomiczne państwa
6. Proliferacja broni masowego rażenia i zagrożenia rozpoznane w tym obszarze
15.00 - 15.45
7. Aktualne zagrożenia terrorystyczne w RP

Seminariom będzie towarzyszyć wystawa na temat historii polskich służb specjalnych.

Strona internetowa koła:
http://www.kbw.orgs.pl/



NZS zaprasza na:

PSTRYKALIADĘ, czyli otwarte warsztaty fotografii reportażowej i dokumentalnej. Wykłady poprowadzą znani
i cenieni polscy fotoreporterzy.
16  i 17 kwietnia, sobota i niedziela, godz. 14, Klub Grawitacja, ul.Browarna 6


GIVE&GAIN, darmowe warsztaty i wykład otwierający, których celem będzie przedstawienie sylwetki "nowoczesnego"
wolontariusza, oraz pokazanie, jak różne formy może dzisiaj przybierać wolontariat.
17 kwietnia, niedziela, godz. 10, Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, Szegedyńska 9A


Zapraszamy także na debatę Rozliczenia z przeszłością - Między buntem a oportunizmem. Poruszany temat dotyczyć będzie
postawy intelektualistów wobec komunistycznych władz PRL.
19 kwietnia, wtorek, godz. 18.30, Stary BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28




STREFA WARSZAWA
warsztaty szablonu warszawskiego
Strefa Warszawa to niespotykana okazja, aby wyciąć i przybić na murze swój szablon! W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem i przykładami tej i innych form Street Artu oraz samodzielnie przygotują własny szablon, który potem odrysują na murze. Warsztaty poprowadzi Suon - przedstawiciel polskiego Street Artu, kojarzony m. in. z imprezą NEED FOR STREET!. Pierwsze warsztaty, skierowane do osób powyżej 12. roku życia, odbędą się 7 maja w godz. 10:00-16:00 w Chwila Da Klub, ul. Ogrodowa 31/35 (róg ul. Żelaznej). Wstęp po rejestracji.
Podczas warsztatów eksponowane będą zdjęcia warszawskich szablonów wykonane przez Gabriela Kayzera.
Po warsztatach, o godz. 16:30, odbędzie się bezpłatne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie z przedstawicielem grupy Twożywo, reprezentującej polski Street Art!
Szablon pojawił się w Polsce już w czasie niemieckiej okupacji - po raz pierwszy warszawiacy użyli go do walki politycznej. W wielu miejscach do dzisiaj można zaobserwować Kotwicę - Znak Polski Walczącej.
Dzisiaj Street Art, w którego skład wchodzi szablon, uważany jest często za przejaw wandalizmu. Celem ulicznych twórców nie jest jednak mazanie po czystych murach, ale zagospodarowanie niefunkcjonalnej, zaniedbanej przestrzeni miejskiej i nadanie jej artystycznego wyrazu. To również próba prowokacji intelektualnej, sposób komunikowania swoich poglądów pacyfistycznych, ekologicznych, czy antyrasistowskich, które podane w odpowiedniej formie mają trafić do przechodnia.
Warsztaty Strefa Warszawa odbywają się w ramach cyklu warsztatów edukacyjno-artystycznych Warszawskie Panoptikum organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.  Celem projektu jest prezentacja najciekawszych elementów tradycji warszawskiej oraz inspirowanie działań służących rozwojowi i integracji mieszkańców Warszawy. Tytułowe Panoptikum odnosi się do różnorodności, niezwykłości, a czasem dziwactwa zjawisk związanych z obrazem kulturowo-społecznym historycznej i współczesnej Warszawy.
Zapraszamy zainteresowanych powyżej 12. roku życia 7 maja (sobota), godz. 10:00-16:00.
Tych, którzy wolą słuchać, niż tworzyć, zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem grupy Twożywo - sobota 7 maja o godz. 16:30 w Chwila Da Klub, ul. Ogrodowa 31/35 (róg ul. Żelaznej).
Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać formularz zgłoszeniowy korzystając ze strony www.panoptikum.1944.pl. Koszt warsztatów 25 zł. Więcej informacji na stronie.